Leadership

Add to Facebook
Major General Curtis M. Scaparrotti (USA)

ISAF Regional Commander East

Major General Curtis M. Scaparrotti (USA)

Major General Scaparrotti was commissioned into the Infantry in June 1978 after graduating from the United States Military Academy at West Point.  His first duty assignments were as a rifle and anti-tank Platoon Leader, Operations Officer, and Company Commander in 3rd Battalion, 325th Infantry, 82nd Airborne Division.

In 1984, General Scaparrotti completed the Infantry Officer Advanced Course at Fort Benning, Georgia, followed by studies in Administrative Education at the University of South Carolina, where he earned his Master of Education.  He was then assigned to West Point as a Tactical Officer and the Superintendent’s aide-de-camp from 1985 to 1988.  Following this assignment, he continued his military studies at the United States Army Command and Staff College at Fort Leavenworth, Kansas.  In July 1989, General Scaparrotti reported to the 10th Mountain Division in Fort Drum, New York, where he served as the Operations Officer for the 1st Battalion, 87th Infantry Regiment, then as the Operations Officer for the 1st Brigade, followed by the Chief of Operations Branch, Division Operations Office.  General Scaparrotti’s service at the Nation’s capital included duty at the Total Army Personnel Command and with the Army Chief of Staff’s Office from May 1992 to May 1994.

From May 1994 to April 1996, General Scaparrotti commanded 3rd Battalion, 325th Airborne Combat Team, Southern European Task Force in Vicenza, Italy, and participated in OPERATIONS SUPPORT HOPE in Zaire/Rwanda, JOINT ENDEAVOR in Bosnia-Herzegovina, and ASSURED RESPONSE in Liberia. General Scaparrotti returned to Fort Drum, New York, to serve as the 10th Mountain Division’s Operations Officer in May 1996.

General Scaparrotti continued his studies at the United States Army War College, Carlisle Barracks, Pennsylvania, and in 1998 he served as the Chief of the Army Initiatives Group in the Deputy Chief of Staff’s Office for Operations and Plans in Washington, DC.

In 1999, General Scaparrotti returned to Fort Bragg, North Carolina, to command the 2nd Brigade, 82nd Airborne Division.  Following this assignment, he served as the Assistant Deputy Director for Joint Operations on the Joint Staff, Washington, DC, from July 2001 through July 2003.

From July 2003 to July 2004, General Scaparrotti served as the Assistant Division Commander (Maneuver) for the 1st Armored Division during OPERATION IRAQI FREEDOM.

From August 2004 to July 2006, General Scaparrotti served as the 69th Commandant of Cadets, United States Military Academy, at West Point, New York.  Finally, before assuming command of the 82nd Airborne Division in October 2008, he served as the Director of Operations for the United States Central Command from August 2006 until September 2008.

 

For more visit NATO ISAF channel on vimeo or YouTube